Ніжний подих джазу

На вчорашній презентації платівки “Ніжність” в клубі “Культ” Юрій Гнатковскі поділився думками про свою свіжу роботу та історію львівської джазової сцени.

Володар премії «Телетріумф» за найкращу програму «Легенди старого Львова» розповів: «1920-1930-ті роки були для Львова певним музичним ренесансом: місто «дихало» джазом, що наповнював розважальні заклади, вулиці, площі, подвір’я, помешкання… Популярний за океаном джаз потрапив до Львова з кіноекранів, яких у місті було дуже багато. На них крутили американські, європейські, і, звісно, всі польські кінофільми, де було багато музики, в тому числі, джазової. До того ж, практично в кожному кінотеатрі грав оркестр, який на вимогу публіки виконував пісні та композиції з улюблених фільмів».

Саме цей джазовий настрій, зі слів Гнатковського, у 1920-30-х роках став натхненням для «короля українського джазу» Богдана Весоловського, який свою першу пісню написав у 16 років, а у 22 – створив танго, яке популярне й дотепер, – «Прийде ще час». Тоді під його мелодію танцювала вся Галичина.

«У 1930-х роках Весоловський разом зі скрипалем Леонідом Яблонським (Ябцьо) і акордеоністом Анатолієм Кос-Анатольським виступав у дуже популярній на той час молодіжній «Джаз-капелі Яблонського». Музика, яку вони виконували, формувала міську культуру. Раніше ж українці співали або народні пісні, або церковні, або патріотичні – козацькі, стрілецькі… А від джаз-капели отримали твори, що стали мейнстрімом тогочасної міської культури. І, до того ж, що надзвичайно важливо – вони звучали українською, – каже Гнатковський. – Які б важкі часи Львів не пережив згодом – війну, радянський період, голодні 1990-ті – але джазовий настрій ніколи не покидав його вулиць. От щойно відбулась мега-подія – фестиваль «Альфа-джаз», а є ще наш рідний щорічний «Джаз без…». У кафе та ресторанах активно з’являються майданчики для живого виконання».

Львівський джазмен зазначив, що з юності мріяв створити якісний український джазовий мюзикл в стилі 1930-х. Першим кроком до цього став альбом «Сніжність», де половина пісень була його авторства, а половина – це адаптації джазових хітів першої половини ХХ століття, українських та американських.


Нова музична робота Юрія Гнатковського створена в традиційній співпраці з українською рок-дівою Юлією Лорд, яка також закохана в джаз.

Тема «Ніжності» – поза сезонами: це – натхнення і кохання, джаз, який, переконує Юрій Гнатковський, відчувається в кожному подиху Львова, в кожному кроці львівською бруківкою.

«За таким принципом створив і другий диск – «Ніжність», – каже він. – Одна з пісень, яка увійшла до нового альбому – це версія легендарної пісні Хенрика Варса «Тільки у Львові». Це пісня, яка стала візитівкою Львова після того, як пролунала в одному з перших звукових фільмів, зроблених у нашому місті, в 1936 році. Фільм називався «Волоцюги» і оповідав про міських батярів, яких зіграли радіозірки Щепко і Тонько. Ця пісня настільки влилася у місто, що тепер без неї важко уявити Львів. Моя версія – блюзова, вона повільніша за оригінал, вона більш сучасна, але це та сама «Тільки у Львові». На мою думку, «Тільки у Львові» заслуговує на мільйонне перевиконання. Її повинні співати всі, хто вміє це робити. І я сподіваюсь, проект «Ніжність» на це надихатиме».

Список пісень:

01/ Казковий Львів
02/ Ніби в небі
03/ Ніжних мрій таємна мить
04/ Ритми танцю
05/ Навесні
06/ У грудях любов
07/ Скажи коли
08/ Для чого нам любов
09/ Тебе кохаю
10/ Ніч в обіймах чар
11/ Сльози рікою
12/ Ти в глибокому сні

Бонус треки
13/ Тільки у Львові
14/ Серце

Слухати

...